Omiń nawigację

Przetwornik laserowy HS20 zapewnia możliwość pomiaru długich przemieszczeń w szczególnie wymagających zastosowaniach

Podczas wystawy EMO 2013 zostanie zaprezentowany starannie zmodernizowany następca znanego od dawna laserowego przetwornika dalekiego zasięgu HS10, o zakresie aż do 60 m, który znalazł wiele zastosowań na dużych obrabiarkach dla branży lotniczo-kosmicznej.

10 czerwca 2013

HS20 z układem optycznym o długim zasięgu

Podczas wystawy EMO 2013 zostanie zaprezentowany starannie zmodernizowany następca znanego od dawna laserowego przetwornika dalekiego zasięgu HS10, o zakresie aż do 60 m, który znalazł wiele zastosowań na dużych obrabiarkach dla branży lotniczo-kosmicznej.

Firma Renishaw sprzedała wiele egzemplarzy HS10 w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i wprowadzając na rynek nowy model HS20 wykazała swoją troskę o użytkowników tych maszyn. Jest to pełny zamiennik dla istniejącego przetwornika HS10, zalecany w przypadku istniejących użytkowników, ze względu na minimalne wymagania instalacyjne. Wnętrze produktu zostało całkowicie przeprojektowane z zastosowaniem wielu sprawdzonych elementów pochodzących z bieżącej wersji lasera kalibracyjnego XL-80 firmy Renishaw. Płytki obwodów drukowanych (wytwarzane przez Renishaw) wykonuje się z użyciem najnowszej technologii montażu powierzchniowego dla zapewnienia wyższego poziomu trwałości i niezawodności.

Dla przetwornika HS20 przewidziano również możliwość zewnętrznego ustawiania przełączników konfiguracyjnych oraz dodatkowe, dedykowane wejście zasilania o napięciu 24 V, przeznaczone dla instalacji, w których występuje znaczna odległość pomiędzy laserem i zespołami kompensacji kwadraturowej czasu rzeczywistego RCU10 firmy Renishaw. Pozwala to uniknąć "spadku napięcia" związanego z kablami wielożyłowymi. Zespoły RCU10 pozwalają utrzymywać dokładność nawet w zmiennych warunkach środowiskowych.

Dodatkowe informacje

Określenie możliwości obrabiarki przed wykonaniem obróbki i kontroli części po zakończeniu procesu może w znacznym stopniu zredukować potencjalne ryzyko potrzeby złomowania części oraz minimalizować czas przestoju maszyny, obniżając koszty produkcji. 

W przypadku dużych obrabiarek (często występujących w zakładach branży lotniczo-kosmicznej i okrętowej) jest to jeszcze bardziej istotne ze względu na wielkość i koszt produkowanych przedmiotów (nieodłączny koszt materiału plus dodatkowe koszty bardzo surowych procedur zapewnienia i kontroli jakości) oraz koszt procesu obróbki (wiele godzin użytkowania bardzo kosztownych maszyn). Równocześnie, mogą wystąpić trudności z precyzyjnym ułożeniem tradycyjnych skal liniowych, które są podatne na rozszerzalność cieplną i mogą być kosztowne przy większych długościach. 

Przetworniki laserowe wnoszą precyzję pomiaru laserowego, kojarzoną zazwyczaj z laserami kalibracyjnymi, bezpośrednio w dziedzinę obrabiarek. Pomiary wykonywane z ich użyciem charakteryzują się niezależnością od rozszerzalności cieplnej maszyny i podczas użytkowania zapewniają bardzo wysoką powtarzalność i niezawodność. Instalacja, ustawienie i zestrojenie są prostymi operacjami.

Wprowadzenie nowych, dużych obrabiarek w zastosowaniach branży lotniczo-kosmicznej (obejmujących maszyny do wysokociśnieniowego cięcia paneli kompozytowych strumieniem wody) oznacza, że jest to rozwijający się rynek dla nowych systemów z przetwornikami laserowymi, a firma Renishaw odpowiada temu wyzwaniu wprowadzając przetwornik laserowy HS20, zapewniając ciągłe wsparcie dla tego specjalistycznego sektora rynku obrabiarek.

Więcej informacji na temat laserowego przetwornika dalekiego zasięgu HS20 firmy Renishaw można znaleźć na stronie www.renishaw.com/HS20

Pliki do pobrania

Zarejestruj się, aby otrzymywać aktualizacje wiadomości

Zarejestruj się, aby regularnie otrzymywać aktualizacje wiadomości od Renishaw.