Omiń nawigację

RESOLUTE™ absolutny przetwornik liniowy i obrotowy (położenia kątowego) z interfejsem Siemens DRIVE-CLiQ

RESOLUTE DRIVE-CLiQ umożliwia osiąganie wyższej precyzji, większej niezawodności i zapewnia znakomite parametry sterowania przemieszczeniami

10 czerwca 2013

Logo DRIVE-CLiQ

Siemens DRIVE-CLiQ to innowacyjny, rozbudowany interfejs komunikacyjny do łączenia przetwornika z systemami pomiarów bezpośrednich z elementami napędów SINUMERIK i SINAMICS. Absolutny, optyczny przetwornik RESOLUTE z interfejsem DRIVE-CLiQ pozwala konstruktorom maszyn osiągać wyższe poziomy sprawności działania i niezawodności. Produkt ten określa położenie natychmiast po włączeniu i dzięki temu jest szczególnie przydatny do stosowania na wrzecionach tokarek o wysokiej precyzji, a także silnikach momentowych DDR, wymagających najwyższego poziomu precyzji i integralności sterowania przemieszczeniami.

RESOLUTE DRIVE-CLiQ oferuje wyjątkową efektywność sterowania przemieszczeniami. Unikalna zasada działania przetwornika RESOLUTE jest podobna do zasady działania ultraszybkiej kamery cyfrowej - polega na przechwytywaniu obrazów skali, co pozwala na osiąganie rozdzielczości aż do 1 nm (32 bity w przypadku przetwornika położenia kątowego) nawet przy szybkościach do 100 m/s (36 000 obr/min w przypadku przetwornika położenia kątowego). Zastosowanie zaawansowanego układu optycznego powoduje, że system detekcji charakteryzuje się bardzo niskim błędem interpolacji (SDE) i bardzo niskim poziomem szumu (zakłóceń), więc użytkownicy mogą skorzystać na niższym tętnieniu prędkości oraz wyjątkowej stabilności odczytu położenia.

Tak znakomite parametry sterowania przemieszczeniami przy wysokim poziomie ufności kojarzą się zwykle z bardziej delikatnymi przetwornikami, lecz RESOLUTE oferuje odporność i niezawodność dzięki zabezpieczeniu głowic odczytowych i skal, wykonanych z materiałów konstrukcyjnych niezawodnie odpornych na zniszczenie. Bezdotykowa zasada działania eliminuje łożyska, uszczelnienia, złącza i prowadnice z konstrukcji przetwornika, eliminując dzięki temu również najczęściej występujące przyczyny awarii przetwornika wywoływanych przez udary / drgania. Nawet wtedy gdy zawiodą główne uszczelnienia osi, głowice odczytowe przetwornika RESOLUTE są zabezpieczone przed przedostawaniem się oleju i chłodziwa - wystarczy przetrzeć głowicę odczytową oraz skalę i wznowić pracę. Zapewniona jest minimalizacja czasu przestojów i uproszczenie obsługi technicznej / napraw.

Zestawienie elementów RESOLUTE

Bezdotykowa zasada działania pomaga także udoskonalić parametry pomiarowe systemu. Przetworniki RESOLUTE odczytują podziałkę z pierścienia wykonanego ze stali nierdzewnej, zamocowaną na wału. Dzięki temu przetwornik nie jest narażony na niekorzystny wpływ luzu zwrotnego, skręcania i luzów sprzęgania, które wpływają na tradycyjne przetworniki o budowie zamkniętej. Pierścienie obejmują opcje dokładności lepszej niż ±1 sekunda łukowa, wersje niskiej bezwładności i o rozmiarach 52 mm do 550 mm, przy czym dostępne są także rozmiary niestandardowe. Ponadto, duże otwory przelotowe umożliwiają montaż przetwornika znacznie bliżej interesującego punktu bez komplikowania konstrukcji elementu wykonawczego. Wynikiem jest system o większych możliwościach dynamicznych, krótszych czasach reakcji i lepszej powtarzalności.

Przetworniki liniowe, zarówno z liniałami ze stali nierdzewnej, jak i z ZeroMet™ (stop niklu z żelazem o niskiej rozszerzalności) współdzielą wiele zalet, czy to montowane bezpośrednio na konstrukcji maszyny, czy to umieszczane w prowadnicy. Dzięki unikalnemu jednościeżkowemu kodowi precyzyjnej podziałki, liniały posiadają dokładność lepszą niż ±1 mikron. Drugim rozwiązaniem są liniały taśmowe o maksymalnej długości 10 metrów.

Układ detekcji cechuje naturalna niezawodność poprzez niezależne zaawansowane funkcje kontroli pozycji. Położenie jest obliczane w momencie wysłania żądania o podanie pozycji, więc za każdym razem określa się absolutne położenie, co oznacza, że błędne zliczanie, ani "niekontrolowane zjawiska" nie są możliwe. Unikalne, wbudowane algorytmy kontroli położenia przetwornika RESOLUTE zapewniają również poprawę bezpieczeństwa. Za każdym razem kiedy przetwornik odbierze żądanie wyznaczenia położenia, RESOLUTE określa pozycję za pomocą jednego algorytmu, a następnie weryfikuje ten wynik wykorzystując niezależny algorytm kontroli położenia. Dlatego też wszelkie błędy odczytu mogą zintegrowane z funkcjami ostrzegającymi sterownik jeszcze przed wykonaniem zmiany położenia RESOLUTE, jako absolutny przetwornik, wyznacza położenie natychmiast po włączeniu, zatem uzyskuje się pełną kontrolę nad osią bez jakiegokolwiek referencji, czy układu rezerwowego zasilania. Dowodem skuteczności tych funkcji bezpieczeństwa jest fakt użytkowania przetwornika RESOLUTE w wielu różnych zastosowaniach medycznych, wojskowych i lotniczo-kosmicznych, gdzie niezawodność danych położeniowych ma pierwszorzędne i krytyczne znaczenie.

RESOLUTE oferuje konstruktorom obrabiarek szybkość i prostotę instalacji. Skale są tak projektowane, aby zapewniać łatwą instalację, głowice odczytowe posiadają szerokie tolerancje ustawienia oraz są wyposażone w zintegrowany układ konfiguracyjny z diodą LED, której kolor światła sygnalizuje moc wykrytego sygnału, a migotanie ostrzega o błędach kodowania. Dioda ta LED (powtórzona na zdalnym interfejsie DRIVE-CLiQ) realizuje również prostą funkcję diagnostyczną w okresie użytkowania przetwornika, bez potrzeby stosowania specjalizowanych zestawów konfiguracyjnych.

Prosimy zwrócić uwagę, że dostępna jest gama przetworników RESOLUTE o kilku innych protokołach szeregowych, co umożliwia łączenie z wieloma różnymi napędami i sterownikami standardu przemysłowego.

DRIVE-CLiQ jest zastrzeżonym znakiem handlowym firmy Siemens

Pliki do pobrania

Renishaw posiada prawa autorskie do wszystkich ilustracji i tekstów

Zarejestruj się, aby otrzymywać aktualizacje wiadomości

Zarejestruj się, aby regularnie otrzymywać aktualizacje wiadomości od Renishaw.

Zarejestruj się, aby otrzymywać aktualizacje wiadomości

Zarejestruj się, aby regularnie otrzymywać aktualizacje wiadomości od Renishaw.