Omiń nawigację

W pełni zautomatyzowane pomiary jakości wykończenia powierzchni na maszynach współrzędnościowych (CMM)

Kontrola jakości wykończenia powierzchni w pełni zintegrowana z procedurami pomiarowymi CMM.

25 lipca 2011

Sonda pomiarowa jakości wykończenia powierzchni REVO® Firma Renishaw uzupełniła o nową opcję sondy pomiarowej swój rewolucyjny system pomiarów w pięciu osiach REVO®, który po raz pierwszy pozwala na pełne zintegrowanie kontroli jakości wykończenia powierzchni z procedurami pomiarowymi CMM.

Dzięki możliwościom pomiarowym 6,3 do 0,05 Ra, sonda pomiarowa jakości wykończenia powierzchni SFP1 oferuje "pojedynczą platformę", która wyeliminuje potrzebę stosowania ręcznych czujników lub konieczność przemieszczania obrabianych przedmiotów na kosztowne, dedykowane maszyny pomiarowe jakości wykończenia powierzchni, zapewniając redukcję kosztów robocizny oraz skrócenie czasu przygotowania kontroli. Użytkownicy maszyn współrzędnościowych będą teraz mogli automatycznie przełączać skanowanie przedmiotów obrabianych i pomiary jakości wykończenia powierzchni, z wszystkimi analizami zamieszczanymi w jednym raporcie z pomiarów.

Wysokiej jakości dane wykończenia powierzchni

Użytkownicy sondy pomiarowej jakości wykończenia powierzchni SFP1, stanowiącej opcję pełnej integracji z systemem pomiarów w 5 osiach REVO, będą mogli korzystać z całej gamy rozbudowanych funkcji wspomagających szybkość i elastyczność kontroli.

Sonda jest wyposażona w oś C, która w połączeniu z nieograniczonymi możliwościami pozycjonowania głowicy pomiarowej REVO oraz zestawem trzpieni pomiarowych umożliwia automatyczne orientowanie końcówki sondy pod dowolnym kątem, dostosowanym do kontrolowanego przedmiotu obrabianego, co pozwala na zbieranie wysokiej jakości danych o wykończeniu powierzchni. Sonda SFP1 jest dostarczana z dwoma dedykowanymi trzpieniami pomiarowymi, trzpieniem prostym SFS-1 oraz trzpieniem z ramieniem SFS-2, które są wybierane pod pełną kontrolą programu pomiarowego z wykorzystaniem systemu stojaka modułowego (MRS) systemu REVO. Zapewnia to elastyczność dostępu do elementów przedmiotu obrabianego połączoną ze spójnością w pełni zautomatyzowanej metodologii CNC.

Sonda pomiarowa jakości wykończenia powierzchni SFP1 typu ślizgowego, zaopatrzona w trzpień pomiarowy z diamentem o średnicy końcówki 2 μm (0,000079 cala), wyprowadza sygnał wyjściowy danych w formacie Ra, RMS oraz danych nieprzetwarzanych do oprogramowania aplikacji pomiarowej klienta poprzez oprogramowanie UCCServer firmy Renishaw, korzystając z protokołu I++ DME. Dane nieprzetworzone są następnie przekazywane do specjalistycznych pakietów oprogramowania do analizy jakości wykończenia powierzchni w celu dalszego przygotowania szczegółowych raportów.

Automatyczna kalibracja sondy pomiarowej jakości wykończenia powierzchni

Trzpień z ramieniem do pomiaru jakości wykończenia  powierzchni na wzorcu kalibracyjnym Kalibracja czujnika jest także zautomatyzowana i przeprowadza się ją w programie CMM. Nowy wzorzec kalibracyjny jakości wykończenia powierzchni (SFA) umieszcza się z stojaku MRS i wykonuje się pomiary z użyciem sondy SFP1. Potem oprogramowanie dokonuje dostosowania parametrów wewnętrznych sondy zgodnie z wartością kalibracyjną dla wzorca.

Więcej informacji
Dowiedz się więcej na temat systemów sond pomiarowych oraz oprogramowania Renishaw dla maszyn współrzędnościowych, w tym o nowej usłudze modernizacji maszyny współrzędnościowej.

 

Pliki do pobrania

Renishaw posiada prawa autorskie do wszystkich zdjęć oraz ilustracji i dokumentów

Najnowsze wiadomości

Zarejestruj się, aby regularnie otrzymywać najbardziej aktualne wiadomości od Renishaw