Omiń nawigację

Elastyczna, spójna kontrola u dostawcy części dla Porsche

Tower Malacky, słowacka filia amerykańskiej firmy Tower jest głównym dostawcą wytłoczek dla takich wiodących firm branży samochodowej w Europie, jak Porsche i Volkswagen.

Sercem ścisłej kontroli jakości tej firmy są precyzyjne maszyny współrzędnościowe. Przeprowadzona ostatnio modernizacja tych maszyn w kierunku zastosowania systemu sond pomiarowych z wymiennym modułem trzpieni TP20 zapewniła firmie uzyskanie zasadniczych korzyści. Ta prosta modernizacja pozwoliła zaoszczędzić godziny poświęcane wcześniej na ustawianie oraz znacznie poprawiła powtarzalność procesów produkcyjnych.

Kontrola części odbywa się na dwóch zautomatyzowanych maszynach współrzędnościowych CMM i zazwyczaj zajmuje około 3 godziny, aby zmierzyć przedmioty o złożonych kształtach. Pobieranych jest wiele pomiarów punktowych na najważniejszych powierzchniach, następnie porównując pobrane wartości z danymi w programie CAD.

Korzyści wynikające z wymiany trzpieni pomiarowych

Ze względu na stopień złożoności przedmiotów, prawie każdy z nich wymaga zastosowania układu trzpienia prostego i trzpienia gwintowego, aby zapewnić możliwość zetknięcia we wszystkich wyznaczonych punktach w jednej operacji ustawiania (trzpień to trzon z kulką zamocowany na końcu czujnika sondy pomiarowej maszyny współrzędnościowej). System sondy pomiarowej TP20 firmy Renishaw, zainstalowany na obu maszynach współrzędnościowych, umożliwia wymianę układu trzpienia pomiarowego w ciągu kilku sekund, eliminując potrzebę ponownej kalibracji położenia końcówki trzpienia.

Pomiarów detali

Złącze magnetyczne o wysokiej powtarzalności pozwala modułowi trzpieniowemu poprostu "wskakiwać i wyskakiwać' zapewniając precyzyjne ponowne ustawienie. Chociaż zdolność manualnej wymiany dwóch modułów trzpieniowych jest najbardziej podstawowym zastosowaniem TP20, umożliwiła eliminację wielu nie-produktywnych godzin na drogiej, zautomatyzowanje maszynie.

Standardy wysokiej jakości

Viliam Zigo, Dyrektor Kontroli Jakości, nie ma wątpliwości co do istotnego znaczenia tego systemu –“Nie dysponując systemem TP20 firmy Renishaw, technicy musieliby stale wykręcać i wkręcać trzpienie pomiarowe, poświęcając za każdym razem po kilka minut na ponowną kalibrację maszyny współrzędnościowej – wydajność kontroli zostałaby obniżona o ponad połowę. Bez możliwości wymiany modułów sprawdzenie niektórych części byłoby w ogóle niemożliwe.”

Wszystkie skończone wytłoczki i inne zakupione przedmioty podlegają wyrywkowej kontroli, aby zapewnić zgodność z wysokimi tolerancjami jakich oczekują klienci branży samochodowej. W każdej serii produkcyjnej, 100% cech przykładowej części jest sprawdzanych na maszynach współrzędnościowych CMM. Jeżeli ta część mieści się w tolerancjach, wówczas reszta serii, zazwyczaj tysiące części będzie odpowiadać specyfikacjom.

Na przykład na mierzącym 70 mm na 20 mm wieńcu, pobieranych jest 10 punktów pomiarowych. Jeżeli którykolwiek z nich różni się od położenia znamionowego o więcej niż 0,5 mm, część zostaje odrzucona a produkcja wstrzymana. Płaskość i kształt są bardzo ważne, dlatego kontrola cech, takich jak zaokrąglenie naroża musi być ostrożnie monitorowana.

Szkielet Porsche

Nie dysponując systemem TP20 firmy Renishaw, technicy musieliby stale wykręcać i wkręcać trzpienie pomiarowe, poświęcając za każdym razem po kilka minut na ponowną kalibrację maszyny współrzędnościowej – wydajność kontroli zostałaby obniżona o ponad połowę. Bez możliwości wymiany modułów sprawdzenie niektórych części byłoby w ogóle niemożliwe.”

Tower Malacky (Słowacja)

Dodatkowe informacje

Firma Tower Malacky mieszcząca się w mieście Malacky niedaleko Bratysławy, na Słowacji, ma długa historię jako dostawca części dla przemysłu samochodowego. Pod koniec 1999 roku firma została kupiona przez amerykańską firmę Tower i jest obecnie dostawcą dla wielu producentów, w tym Porsche, Volkswagena, Skody, Opla, Suzuki i Saaba. W fabryce Malacky wykorzystywane są różne procesy - części są wytłaczane, podczęści są spawane w zespoły i produkowane są tłoczniki. Posiadają 24 duże prasy i 20 mniejszych; 33 roboty do spawania i 10 w pełni zautomatyzowanych maszyn spawalniczych.

Narzędzia są w pełni zgodne - każde narzędzie jest mierzone na maszynie współrzędnościowej CMM i sporządzany jest certyfikat jakości, który potwierdza że wszystkie krytyczne cechy są w tolerancji. Jeżeli certyfikat zostanie zgubiony, wówczas narzędzie nie jest wykorzystywane do produkcji.

Jakość w tej firmie stanowi integralną część całej produkcji - nie ma oddzielnego działu ds. kontroli, a za jakość produkowanych części odpowiedzialni są operatorzy je produkujący. Każdy operator musi sprawdzać swoje części na maszynach współrzędnościowych, a modernizacja do systemu sondy  TP20 zapewnia powtarzalność tego procesu pomiędzy operatorami i minimalizuje wszelkie opóźnienia.