Omiń nawigację

LinACE™ - absolutne przetworniki położenia liniowego na wałku InAxis™

Nowy przetwornik absolutny położenia liniowego LinACE zapewnia niezawodność działania w szerokim zakresie temperatury, a dokładność systemu wynosi ±5 µm. System absolutnego przetwornika przeznaczonego do zastosowań przemysłowych znacznie poprawia osiągane parametry i bezpieczeństwo.

24 kwietnia 2012

LinACE jest absolutnym przemysłowym przetwornikiem położenia liniowego, przeznaczonym do integracji z siłownikami hydraulicznymi, pneumatycznymi i elektromechanicznymi jako element zapewniający informację dla sprzężenia zwrotnego położenia bądź prędkości. Dokładność systemu wynosi ±5 µm i użytkownicy mogą pracować wykorzystując pełne sprzężenie zwrotne co znacznie poprawia bezpieczeństwo oraz osiągane parametry. LinACE stanowi przykład całkowicie nowatorskiego podejścia do zagadnienia sprzężenia zwrotnego położenia liniowego. Jest on projektowany i produkowany przez RLS, przedsiębiorstwo stowarzyszone z firmą Renishawwww.RLS.si.

Przetwornik LinACE składa się z litego wałka stalowego zaopatrzonego w całkowicie zintegrowaną skalę oraz przesuwnego modułu głowicy odczytowej, która nie posiada wewnętrznych ruchomych części. Dzięki temu zespół jest w wysokim stopniu odporny na udary i drgania. Zapewniona jest niezawodność w szerokim przedziale temperatury, a zakres temperatury roboczej rozciąga się od -40°C do +85°C.

Diagram kodu absolutnego pod powierzchnią wałka przetwornika LinACE

Podobnie jak w przypadku większości siłowników, wałek jest wykonany ze stali, aby można było wykorzystywać jej "miękką" charakterystykę magnetyczną. Kod umożliwiający odczyt absolutny, znajdujący się pod powierzchnią wałka, tworzą małe obwodowe rowki wypełnione materiałem niemagnetycznym, takim jak twardy chrom lub miedź, zależnie od zastosowania. Na koniec, powierzchnia wałka jest pokrywana twardym chromem i polerowana dla uzyskania gładkiego wykończenia powierzchni.

Ze względu na to, że skala jest pasywna, wpływ zewnętrznych pół magnetycznych jest pomijalny i LinACE jest całkowicie odporny na zanieczyszczenie. Wałek może obracać się podczas przemieszczania bez utraty informacji o położeniu, ponieważ skala rozciąga się na całym jego obwodzie. Co więcej, technika wytwarzania skali pozwala na zachowanie twardej, gładkiej powierzchni zewnętrznej wałka, dzięki czemu obecność skali nie ma wpływu na działanie siłownika. Wałki mogą mieć średnice od 4 mm do 30 mm, a długości pomiarowe sięgają 750 mm.

Skalę odczytuje moduł zawierający niestandardowy układ elektroniczny ASIC z czujnikami wykorzystującymi efekt Halla, który oferuje niezawodną metodę detekcji w oparciu o miniaturowe elementy półprzewodnikowe. Sygnały z układu ASIC są przetwarzane oferując gamę konfiguracji sygnałów wyjściowych standardu przemysłowego, co pozwala na zastąpienie tradycyjnych analogowych przetworników napięciowych lub prądowych, klasycznych potencjometrów oraz przetworników przemieszczeń liniowych Ponadto, absolutne informacje położeniowe mogą być przesyłane z zastosowaniem szeregu protokołów komunikacyjnych, w tym CAN, SSI, SPI, I2C, RS422, szeregowego protokołu asynchronicznego RS485 oraz PWM, oferując rozdzielczości od 100 µm do 0,5 µm.

Moduł zawiera dwa łożyska z brązu zintegrowane z obudową ze stali nierdzewnej, aby umożliwić płynne przemieszczanie z równoczesnym zachowaniem precyzyjnego ustawienia czujnika nad wałkiem, nawet w niesprzyjających warunkach.

Przetwornik absolutny LinACE zastosowany na przykładowym siłowniku

Umieszczenie skali bezpośrednio na wałku siłownika oferuje szereg korzyści metrologicznych. Po pierwsze, system osiąga imponującą rozdzielczość ±5 µm dzięki wewnętrznej kompensacji w głowicy. Po drugie, umieszczenie skali bezpośrednio na wałku siłownika zapewnia bezpośredni pomiar rzeczywistego położenia wałka, eliminując histerezę i luz zwrotny, z równoczesną poprawą powtarzalności i stabilności.

LinACE można instalować bezpośrednio z przodu siłownika, minimalizując dzięki temu całkowitą wielkość systemu, redukując stopień złożoności oraz eliminując potencjalne tryby awaryjne poprzez usunięcie potrzeby stosowania równoległych systemów pomiarowych. Ta technologia stwarza producentom OEM okazję do rozważenia zastosowania nowych możliwości w siłownikach, w zastosowaniach o ograniczonej przestrzeni i wymagających sprzężenia zwrotnego.

System można nabyć w firmie RLS w formie zestawu Zespoły do spraw sprzedaży firmy Renishaw wraz z zespołem technicznym RLS mogą podejmować współpracę z klientami w celu opracowania całkowicie wbudowanego systemu OEM dla szerokiej gamy zastosowań obejmującej sterowanie przemieszczeniami, medycynę, automatyzację i wszelkie inne branże, w których stosuje się siłowniki pneumatyczne, hydrauliczne lub elektryczne.

RLS zaprasza do przesłania zapytania dotyczącego przetworników - prosimy kontaktować się z firmą za pośrednictwem strony , poczty e-mail lub dzwonić na numer +386 1 527 2100.

 

Renishaw posiada prawa autorskie do wszystkich ilustracji i tekstów

Najnowsze wiadomości

Zarejestruj się, aby regularnie otrzymywać aktualizację oferty dotyczącej produktów Renishaw.