Omiń nawigację

Nowy system umożliwia ustawianie wielu narzędzi oraz stosowanie sond przedmiotowych na obrabiarkach CNC

Firma Renishaw wprowadziła ważne nowe uzupełnienia swego asortymentu systemów radiowych sond pomiarowych, dołączając interfejs umożliwiający instalowanie wielu sond na tej samej obrabiarce oraz nową miniaturową sondę do ustawiania narzędzi
z radiową transmisją sygnałów, która nadaje się idealnie w przypadku większych maszyn.

1 luty 2013

RMI-Q

Firma Renishaw wprowadziła ważne nowe uzupełnienia swego asortymentu systemów radiowych sond pomiarowych, dołączając interfejs umożliwiający instalowanie wielu sond na tej samej obrabiarce oraz nową miniaturową sondę do ustawiania narzędzi z radiową transmisją sygnałów, która nadaje się idealnie w przypadku większych maszyn.

Nowy interfejs transmisji radiowej RMI-Q wprowadza możliwość użytkowania do czterech oddzielnych sond do ustawiania narzędzi lub sond przedmiotowych na tej samej obrabiarce CNC. Jest to wspaniała możliwość wyboru ich instalowania na centrach obróbkowych CNC lub obrabiarkach ze stołami obrotowymi bądź z dwiema paletami. RMI-Q jest łatwy w instalacji na wielu różnych centrach obróbkowych oraz na frezarkach CNC. Użytkownicy mogą dzięki temu korzystać z wszystkich zalet systemów sond pomiarowych Renishaw, w tym między innymi ze zautomatyzowanych funkcji ustawiania narzędzi na obrabiarce, funkcji wykrywania uszkodzeń narzędzi, ustawiania przedmiotu oraz weryfikacji przedmiotów obrabianych.

Możliwe są liczne konfiguracje z wieloma różnymi sondami, zawierające zwykle system ustawiania narzędzi Renishaw RTS z sondą inspekcyjną Renishaw RMP60 lub z innymi zgodnymi stykowymi sondami przedmiotowymi, takimi jak RMP40 albo RMP600, które można dobierać dla spełnienia wymagań zastosowania konkretnego użytkownika.

Nowy system RMI-Q jest wykorzystywany także do uaktywniania stykowej sondy przedmiotowej lub sondy do ustawiania narzędzi oraz przedstawia wizualne wskazanie aktywnego urządzenia. Podobnie jak system do ustawiania narzędzi RTS, wykorzystuje on wypróbowaną i sprawdzoną technikę transmisji radiowej sygnału sondy z sekwencyjną zmianą częstotliwości (FHSS) w paśmie 2,4GHz, zgodną z regulacjami prawnymi dotyczącymi transmisji radiowej na całym świecie, co zapewnia niezakłócona pracę w coraz to bardziej zatłoczonym paśmie radiowym.

System ten nadaje się do zastosowań z przeszkodami toru optycznego pomiędzy sondą i odbiornikiem. Jego zasięg wynosi do 15 m, co powoduje, że nadaje się szczególnie do stosowania na dużych obrabiarkach. RMI-Q jest wyposażony we wszystkie funkcje sprawdzonego w praktyce interfejsu RMI firmy Renishaw. Posiada też funkcje dodatkowe, w tym między innymi możliwość nawiązywania współpracy ze wszystkimi wymaganymi sondami za pośrednictwem prostego makroprogramu.

RTS (Radiowy system do ustawiania narzędzi)

Podczas procesu obróbki, precyzja wymiarów zależy od wielu czynników, w tym odchyłek w wymiarach narzędzia, bicia narzędzia/obsady i uszkodzenia narzędzia. Nowa stykowa sonda RTS firmy Renishaw może kompensować zmienności podczas procesu obróbki i automatycznie aktualizować układ sterowania, aby uwzględnić aktualne efekty, takie jak zużycie narzędzia. Umożliwia także automatyczne zatrzymanie obróbki w przypadku wykrycia uszkodzonego narzędzia. Zapewnia to znaczne korzyści dla użytkowników, w postaci zredukowania liczby poprawek, przeróbek, części dopuszczonych warunkowo oraz braków.

Nowa stykowa sonda RTS do ustawiania narzędzi, to wytrzymałe, miniaturowe i bezprzewodowe urządzenie, które nie ogranicza przemieszczeń stołu. Sygnały z sondy są przesyłane w transmisji radiowej, co powoduje, że nadaje się idealnie do stosowania na obrabiarkach o różnych rozmiarach, gdzie niezakłócony tor optyczny może stanowić problem oraz w przypadku maszyn z dwiema paletami lub ze stołami obrotowymi, w których przypadku instalowanie przewodowych systemów ustawiania narzędzi stanowiło w przeszłości spore wyzwanie.

Sonda RTS, zasilana dwiema bateriami AA i korzystająca ze znacznie wydłużonego okresu trwałości baterii, może być użytkowana razem z maksymalnie trzema innymi sondami radiowymi, współpracującymi z nowym interfejsem RMI-Q.

Pliki do pobrania

Renishaw posiada prawa autorskie do wszystkich zdjęć oraz ilustracji dokumentów

Najnowsze wiadomości

Zarejestruj się, aby regularnie otrzymywać najbardziej aktualne wiadomości od Renishaw